Edukacja teatralna (theater education)

Edukacja teatralna  pozwala wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną dziecka.

Zdaniem Bogdana Suchodolskiego ,,Dzięki teatralnej edukacji człowiek staje się pełniejszy, bardziej wrażliwy na sytuacje i losy ludzkie, głębiej zaangażowany w tworzenie rzeczywistości, w której żyje i która warunkuje jego działanie.”

(Bogdan Suchodolski, Teatr i szkoła. ,,Scena” 1970, z. 7.) 

 

Praca nad tworzeniem spektaklu teatralnego sprzyja rozwojowi

emocjonalnemu i społecznemu uczniów.

Uczy ich odpowiedzialności za siebie i innych.

Uczniowie ucząc się roli ćwiczą pamięć i dykcję.
 

Występy przed szerszą publicznością stanowią dla dziecka

źródło radości, dumy i satysfakcji.

Tak prezntują się mali aktorzy na scenie

Moja przygoda z Bratkiem

Bratek jest pacynką. To chłopiec z rozwichrzoną blond czupryną i kartofelkowatym noskiem. Towarzyszy mojej klasie, głównie podczas zmagań z ortografią. Uczniowie uwielbiają Bratka. Chętnie opowiadają mu o sobie, bez skrępowania odpowiadają na jego pytania. Choć nie da się ukryć, że za pacynką stoi nauczyciel, dzieci zdają się tego nie zauważać. Tak właśnie działa magia teatru.

Pacynka może być bardzo użyteczną pomocą dla nauczycieli i wychowawców zarówno w szkole jak i w przedszkolu. Odpowiednio wykorzystana może wspomagać  emocjonalny i społeczny rozwój dziecka.

Może być także przydatna w rozwiązywaniu klasowych sporów.


Król Maciuś I we wrocławskim Centrum Sztuki "Impart"

      W związku z obchodzonym Rokiem Korczakowskim razem z klasą wybrałam się do wrocławskiego Centrum Sztuki Impart na spektakl teatralny „Król Maciuś I”.  

„Król Maciuś I” to nowoczesne widowisko, pełne ciekawych form muzycznych oraz rzadko spotykanych rozwiązań scenograficznych i wizualnych.   Zobaczyliśmy połączenie trzech różnych konwencji teatralnych – planu dramatycznego, planu maskowego i magicznej konwencji tzw. czarnego teatru. Po spektaklu na dzieci czekała niespodzianka. Było nią spotkanie z  aktorami i Kaziem Spongiem – wiecznym 6-latkiem, lalką z gąbkową twarzą i   niepokornym charakterkiem.